Haber

SAMSUN OMÜ GREENMETRIC’TE 50 ADIM YÜKSELİYOR

GreenMetric’te OMÜ 50 basamak yükseldi SAMSUN Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, ‘Üniversitemiz 2022 UI GreenMetric Dünya Üniversiteleri sıralamasında 50 sıra yükseldi.

1 Nisan 1975 yılında temelleri atılan Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ), kuruluşunun 48. yılında, gelecek vizyonunu bölgenin sağlık, Ar-Ge, kültür-sanat, estetik ve edebiyatına katkı sağlamak olarak kurgulamayı hedeflediğini belirten Yavuz Ünal, üniversite olarak stratejik planlarını yenilediklerini, vizyonlarını güçlendirdiklerini ve bu vizyonu sağlayacak politikalar geliştirdiklerini belirtti. Siber güvenlik alanında eğitim faaliyetlerinin devam ettiğini belirten OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, siber güvenlik alanında da yatırımlarının olduğunu vurguladı.

prof. Dr. Ünal, “Yaşadığımız dünya bilgi çağına evrildi. Bilgi üreten, ürettiği bilgiyi koruyan ve kendi güvenliğini sağlayan ayakta kalır. Bundan sonraki çatışmalar siber çatışmalar olacaktır. Bu nedenle siber güvenliğin son derece değerli olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla Siber Güvenlik Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurduk. Buradaki amacımız Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu (MYO) kurmaktır. Bu noktada bilgisayar mühendisliğini güçlendirmek ve bunu öğrenciler tarafından özel takviyelerle güçlendirmek için bir yazılım mühendisliği bölümü kurmak istiyoruz. Öncelikli olarak bir öğrenci kulübü, ardından bir araştırma ve uygulama merkezi, ardından Meslek Yüksekokulu ve ardından yazılım mühendisliği bölümü ile ülkemize ve bölgemize insan yetiştirmek istiyoruz. Özellikle bu alandaki istihdam alanları, nitelikli elemanların yetiştirilmesi ve güçlendirilmesi açısından desteklenmelidir.

OMÜ DÜNYA SIRALAMASINDA 469. SIRAYA YÜKSELDİ

Akademik kampüslerin sürdürülebilirlik kriterleri açısından değerlendirildiği 2022 UI GreenMetric Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda OMÜ’nün uluslararası alanda 469. sırada yer aldığını belirten Rektör Prof. özellikle ‘Yeşil Metrik’te, aslında bu politikalarla sistemli bir şekilde yükseldiğini gösteriyor. Amacımız doğaya saygı duymak ve doğanın onurunu korumaktır. Çalışanlarımıza ve öğrencilerimize bu bilinci aşılamak gibi bir niyetimiz var. Üniversitemiz ormanlarının ıslahı ve güçlendirilmesi, kuruyan veya tutunamayacak durumda olan ağaçların dokuya uygun ağaçlarla değiştirilmesi, boş alanların ağaçlandırılması konularında çalışmalar yapmaktayız. Amacımız, insanları doğayla barışık yaşayabilecekleri bir ortama kavuşturmaktır. Bu coğrafyada kıyıdan başlayıp zirveye kadar uzanan bir etkinlik ekibi düzenledik. Üniversitemizin GreenMetric’teki yerinin önümüzdeki yıllarda çok daha iyi noktalara geleceğini öngörüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu